"Taina Căsătoriei" de Părintele Arsenie Boca

TainaCasatoriei“Omul își are rădăcinile în adâncul cerului.” Niciun teolog creștin ortodox nu a mai rostit un asemenea cuvânt, atât de frumos, de antropologie creștină, cum a zis și a scris Părintele Arsenie Boca.
Mergând pe firul teologiei patristice, în mod deosebit a Sfântului Maxim Mărturisitorul, Părintele spune că: “În fiecare om, Dumnezeu a sădit și a rânduit o intenție divină.” Dumnezeu este sensul, rostul și menirea vieții noastre și prin acordul dintre voința noastră și harul lui Dumnezeu suntem datori ca această intenție divină, gând divin, sământă dumnezeiască sădită în adâncul fiecăruia dintre noi, să ajungă la desăvârșire, la împlinire, la rodire pentru viața veșnică.

Paroh
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu
Tel: 0174-5273502
Email: pr_iosifcristian@yahoo.com
Adresa: Degerstr. 27, 40235 Düsseldorf
 facebook.com/parohiaortodoxa.dusseldorf
 iosifcristian.blogspot.de

Consiliul parohial
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu - președinte
Dr. Laurențiu George Benga - vicepreședinte


Consilieri
Ierom. Siluan Carstea
Diacon Ovidiu Marius Cioara
Adrian Bagu
Dr. Horatiu Coman
Ionuț Popescu
Sebastian Vulcan

Cont Bancar
Rumänisch-Orthodoxe Kirchengem Heilige Dreifaltigkeit
Bank: Stadtsparkasse Düsseldorf
IBAN: DE82 3005 0110 1006 2533 61
BIC: DUSSDEDDXXX