Boboteaza pe malul Rinului în Düsseldorf

01Duminică, 7 ianuarie 2018, de ziua Sfântului Ioan Botezătorul, a avut loc în Düsseldorf slujba de binecuvântare a apelor Rinului oficiată de Înaltpreasfințitul Augustinos, Mitropolitul Bisericii Ortodoxe Grecești din Germania și președinte al Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania.
Înalpreasfinția Sa a slujit în sobor de preoți din care a făcut parte părintele arhimandrit Teofannis Lappas, părintele protoiereu Ioannis Psarakis,  părintele protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu precum și părintele diacon Ovidiu Marius Cioară. La finalul slujbei câțiva tineri curajoși au sărit în Rin pentru a prinde crucea aruncată în apă de Înaltpreasfințitul Augustinos. La evenimentul care reiterează o veche tradiție ortodoxă s-au aflat domnul Thomas Geisel, primarul capitalei Landului Nordrhein Westfalen, precum și Msgr. Ulrich Hennes, protopopul catolic al orașului Düsseldorf, ambii exprimându-și bucuria existenței în Düsseldorf a acestei tradiții religioase. La eveniment au participat numeroși credincioși ortodocși greci și români, bucuroși că pot păstra în continuare frumoasa tradiție de sfințire a apelor cu prilejul Bobotezei.

Paroh
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu
Tel: 0174-5273502
Email: pr_iosifcristian@yahoo.com
Adresa: Degerstr. 27, 40235 Düsseldorf
 facebook.com/parohiaortodoxa.dusseldorf
 iosifcristian.blogspot.de

Consiliul parohial
Pr. Dr. Iosif-Cristian Radulescu - președinte
Dr. Laurențiu George Benga - vicepreședinte


Consilieri
Ierom. Siluan Carstea
Diacon Ovidiu Marius Cioara
Adrian Bagu
Dr. Horatiu Coman
Ionuț Popescu
Sebastian Vulcan

Cont Bancar
Rumänisch-Orthodoxe Kirchengem Heilige Dreifaltigkeit
Bank: Stadtsparkasse Düsseldorf
IBAN: DE82 3005 0110 1006 2533 61
BIC: DUSSDEDDXXX